top of page
Лабораторія кріоконсервування гамет та ембріонів відділу кріобіології системи репродукції.

Лабораторія кріоконсервування гамет та ембріонів відділу кріобіології системи репродукції

Завідувач: кандидат біологічних наук ЮРЧУК Таїсія Олександрівна

НАПРЯМИ НАУКОВОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

 • Вивчення впливу кріоконсервування на морфогенетичні характеристики гамет та передімплантаційних ембріонів людини. Розробка ефективних методів їх кріоконсервування. Обґрунтування та розробка методик культивування ооцитів різних ступенів зрілості та передімплантаційних ембріонів людини in vitro.

 • Вивчення кріорезистентності сперматозоїдів, ооцитів та ембріонів сільськогосподарських та рідкісних видів тварин у тому числі різних видів риб. Створення колекції гермплазми тварин у тому числі цінних та рідких видів риб.

КОЛЕКЦІЯ РЕПРОДУКТИВНИХ КЛІТИН РИБ

В ІПКіК НАН України створена унікальна колекція сперми коропових, осетрових, лососевих риб, яка загалом нараховує більше 30 видів риб, понад 15 тис зразків, зібраних з різних районів Євразії. Колекція сперми коропових, осетрових та лососевих риб ІПКіК НАН України є унікальною. Колекція збиралась з різних регіонів Євразії починаючи з 1980-х років. Матеріал, що був закладений у російському кріобанку в 1990-х роках було втрачено. Зразки генетичного матеріалу багатьох видів та порід риб зберігаються лише у кріобанку ІПКіК НАН України і мають виключне значення, бо не існує аналогів у світі. Кріобанк репродуктивних клітин риб ІПКіК НАН України вважається одним з перших у світі, тобто окремі зразки зберігаються за -196°С найдовше у світі, що робить їх унікальним об’єктом вивчення і обумовлює потребу подальшого дослідження, збереження та відновлення
Коропові: короп угорський, короп загорський, короп німецький, короп румунський, короп черепецький, короп японський, короп середньоруський, сазан лучегорський, сазан амурський, товстолобик строкатий, товстолобик білий, товстолобик білий амурського та китайського походження
Лососеві: горбуша, кета, кижуч, лосось балтийський, лосось озерний, нерка, форель райдужна, форель струмкова
Осетрові: білуга, бестер, калуга, осетер руський, севрюга та ін.

НАУКОВО-ДОСЛІДНІ РОБОТИ

 • Вивчення змін репродуктивної функції тварин і людини під впливом кріоконсервованих клітинних препаратів та фізико-хімічних факторів (шифр 2.2.6.58)

 • Вивчення впливу факторів кріоконсервування при вітрифікації на морфофункціональні характеристики репродуктивних клітин та ембріонів (шифр 2.2.6.108)

 • Дослідження геропротекторної та геротерапевтичної дії кріоконсервованих плацентарних біооб’єктів (шифр 2.2.6.89)

 • Вплив кріоконсервування на клітини плаценти та їх дія на репродуктивну систему самиць з оваріальною недостатністю (шифр 2.2.6.122)

 • Обґрунтування диференційованого підходу до кріоконсервування репродуктивних клітин з урахуванням їх вихідного стану та видоспецифічності (шифр 2.2.6.128)

 • Оцінка ступеня фрагментації ДНК сперматогенних клітин різних стадій диференціювання як обов’язковий компонент технології їх кріоконсервування (шифр 2.2.6.130)

 • Дослідження особливостей взаємодії та біосумісності нанорозмірних часток з культивованими клітинами (шифр 2.2.6.68). Термін виконання: 2010–2014 рр.

 • Біобезпека та ефективність взаємодії наночастинок інертних металів з мезенхімальними стовбуровими клітинами кісткового мозку (шифр 2.2.6.95). Термін виконання: 2015–2019 рр.

ШТАТ ВІДДІЛУ

ІСТОРІЯ ЛАБОРАТОРІЇ

Кріобіологічна школа в репродуктології зародилася у 80-х роках ХХ ст. Лабораторія репродукції людини була сформована у 1983 р. Відділ Кріобіології системи репродукції (КСР) було створено у 1984 р. Очолив її Валентин Іванович ГРИЩЕНКО ‒ видатний український вчений, акушер-гінеколог, кріобіолог, кріомедик, педагог, академік НАН України, доктор медичних наук, професор. З 2013‒2018 рр. відділ очолював к.б.н. Євгеній Федорович КОПЄЙКА, а з 2018 р. по теперішній час ‒ д. біол. н., проф. Марина Павлівна ПЕТРУШКО. У складі відділу засновано Лабораторію кріоконсервування сперми риб. Наразі напрямок лабораторії та, відповідно, назву було змінено на Лабораторію гамет та ембріонів (2016 р.).

ЗДОБУТКИ ТА ВІДЗНАКИ

 • ЮРЧУК Таїсія Олександрівна –  стипендія Президента України для молодих учених (2018 р.); Молода людина року в номінації «Наукова діяльність» (2018 р.).

 • ПУГОВКІН Антон Юрійович – Молода людина року в номінації «Наукова діяльність» (2020 р.).

КОНТАКТНА ІНФОРМАЦІЯ

​ЮРЧУК Таїсія Олександрівна

e-mail: cryo.in.ua@gmail.com

Моб.: +38 (057) 373-41-43

bottom of page